czwartek, 18 września 2014

Wodstock Energy Freedom System

Czasu na przygotowanie "Eko Wioski" było około 2 tyg, kupno trakera, szkice wiaty, i rozkmninka nowej zabawki czyli falownika Sunny Island 6.0H (SI) . Jest to o tyle cwany falownik ze potrafi "symulować" sieć dla falowników sieciowych. W rezultacie energia płynie bezpośrednio do odbiorów a dopiero jej nadmiar ładuje baterie. Jeśli bateria jest naładowana to SI podnosi częstotliwość "sieci" to 52Hz. Wcześniej do falowników sieciowych należy wpisać "rampę" czyli zmniejszenie generowanej mocy wraz z wzrostem częstotliwości. 
centrum dowodzenia mocy
Ponieważ falowniki sieciowe były firmy power one (obecnie ABB) a SI to sprzęt SMA to na me trudne pytania odpowiedź brzmiała "to nie będzie działać". Udało się jednak, jedyne problemy występowały gdy bateria była w pełni naładowana i słońce przyświeciło w nasze 16 kW mocy solarnej to wtedy wywalało SI. (który i tam może współpracować z mocą do 10 kW ).


Wnetrze Sunny Island 6.0H
Falownik SI to o tyle cwana bestia że potrafi współpracować także w trybie on-grid z funkcją zwiększonego własnego zurzycia (increased self consumption). Ładuje nam za dnia baterie z nadmiaru mocy solarnej a wieczorem w pierwszej kolejności rozładowuje baterie a dopiero jak mamy imprezke i zabraknie w baterii to dobiera z sieci. Moze wspolpracowac z generatorem, roznego typami baterii i tak dalej... mozliwosci jest naprawde wiele. Koszt SI 6.0H 2.5 euro.

Bateria LIPO pojemosci 9kWh
Kolejna sprawa jest bateria. Jak wiadomo baterie kwasowo ołowiowe nie powinny być traktowane prądem większym niż 0.1C (czyli typowa bateria 100Ah nie powinna być rozładowywana/ładowana prądem ciągłym powyżej 10 A jeśli chcemy mieć ją dłużej). Nasz falownik miał możliwość przepychu 100 A na baterii 48 V wiec odpowiedniej wielkości bateria ołowiowa ważyła by spokojnie tonę. Alternatywą są baterie LiPo (patrz rower elektryczny lub auto). Nasza bateria posiada 16 ogniw po 3.6V(naładowane) i 180Ah pojemności każde. Można ja ładować/rozładowywać prądem 0.5C czyli 90A (są nawet baterie li po z mozliwoacią ładowania 5C i rozładowania 35 C !). Bateria posiada swój własny BMS (battery managment system) który pilnuje żeby każde ogniwo było naładowane jednakowo. Jak łatwo policzyć nasza bateria pozwalała na zmagazynowanie 9kWh energii co w zupełności wystarczało na cała noc wraz z imprezą w eko wiosce.

No i tyle... jak tylko się udało wsio odpalić to już popłynęło...

Za dnia o 11rano bateria już była pełna i mimo dokupienia 3ch czajników i wszystkich listw z gniazdkami jakie pozostały w sklepie i wywieszeniu ich na płocie ciągle mieliśmy zdecydowany nadmiar energii. Po Woodstocku Traker trafił do Chotomowa, a panele i falowniki na szkoły.

Na koniec przyjemny filmik GP na którym niejeden dobry aktor gra a niektórzy w 2ch fruzurach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz