czwartek, 1 maja 2014

Szkoła nr.1

5 kW PV na szkole już bryka, systemik generuje ponad 30 kWh dziennie wiec chyba działa dość sprawnie. Zmienny kąt ustawienia lato / zima, 2 stringi po 10 modułów 260Wp do 2ch wejść MPPT falownika Aurora mocy 5kW. Więcej foto.

Ale wrócić chciałem do systemu monitoringu energii. Przekładniki prądowe nie są w stanie wykryć kierunku przepływu energii ! Ekonomiczne rozwiązanie monitoringu na urządzeniach EnviR nie pozwoli nam na rejstrację imortu i exportu energii (zamiast tego będziemy mieli sume obu !). Jeśli zamontowali byśmy falownik  tuż za licznikiem to mogli byśmy osobno zliczać zużycie i osobno generacje ale w momencie jeśli falownik podłączony jest do instalacji budynku nie jesteśmy w stanie rozróżnić kierunku przepływu.

Na poniższym print screenie widzimy że 3cia faza to suma poboru energii i exportu energii (falownik jest wpięty właśnie na tą fazę ) 
dzienne dane 3fazy + generacja PV
Poniżej wykres z danych 2 minutowych za dnia działania szkoły. Niebieska linia to właśnie 3cia faza a ciemno szary kolor to generacja PV. (bez szarego wykresu niebieski sięgał by o wiele wyżej ale nie wiemy czy w tym momencie energia leci do sieci czy poprostu zredukowane jest zużycie )

Aby rozróżniać kierunek przepływu energii potrzebny jest jeszcze pomiar napięcia ! Problem że rynek nie oferuje urządzenia które pozwalało by na monitoring energii oczywiście zastał już zauważony przez openenergymonitor. Temat do ogarnięcia dla każdego komu nie straszna nazwa Arduino (zbiera sygnały ) i raspery pi (dziala jako serwer) ....

Wiatraczek ciągle czeka na swój inwerter i wkrótce o tym ale na tę chwilę zapraszam na filmik z fabryki producenta wiatraczka - Polbudu w Bielsku Podlaskimtutaj jeszcze materiał TVP o akcji na szkole


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz