piątek, 17 stycznia 2014

Kąt nachylenia paneli

Panele zamocowane na trakerach mogą uzyskać nawet 40% więcej energii latem i 10% zimą... ale jaki optymalny kąt dobrać dla paneli zamocowanych na stałe ?
Jest kilka metod obliczania optymalnego kąta dla każdej pory roku jak na przykład odejmowanie 15 od szerokości geograficznej dla lata i dodawanie 15 dla zimy, lub nieco bardziej skomplikowane z dodatkiem współczynników (metody opisane ładnie tu lub tu lub tu) ale odpowiedź nie jest taka prosta bo jak mamy mocno zachmurzone niebo to optymalnie było by położyć panele poziomo.
Celem tego posta jest jedynie przywołanie paru linków związanych z tą tematyką.


Na tej stronie mamy bardzo fajny wykres przedstawiający dodatkowy uzysk dla instalacji której zmieniamy kąt nachylenia 2 razy w roku (30 Marca na letnie i 29 Września na zimowe) oraz 4ry razy w roku (18 Kwietnia na letnie, 24 Sierpnia na jesienne, 7 Października na zimowe i 5 Marca na wiosenne).

Pytanie czy warto ? Im dalej na północ tym większe uzyski możemy osiągnąć bawiąc się kątem nachylenia ale będzie to tylko kilka procent (zwiększając kąt nachylenia na zimę zwiększamy także szansę na zsuwający się śnieg ). Powyższy rysunek pokazuje różnice w uzyskach dla różnych kątów nachylenia (dla szer. geograficznej 40 stopni).

Dodatkowo jeśli nie bawimy się kilkoma panelami a mamy ich kilkadziesiąt w paru rzędach to dochodzi temat wzajemnego zacieniania się paneli więc jak chcemy zwiększyć kąt to musimy odsunąć od siebie panele (które stawia się zazwyczaj w takiej odległości żeby w południe podczas przesilenia zimowego nie zacieniały się nawzajem).

Na koniec polecam stronkę http://www.suncalc.net na której oprócz tego że możemy sprawdzić o której wschodzi słońce to jeszcze gdzie jest o określonej godzinie, oraz:
- kalkulatorek online do policzenia azymutu słońca w określonym miejscu (szer. i wys. geogr.) i czasie
- zestaw kalkulatorków  ale niestety tylko miejscowości do wyboru
- warto zajrzeć jeszcze tu po więcej linków o podobnej tematyce oraz na stronę NREL

Jak już jadę z linkami to na koniec 2 linki do stron z danymi meteo (europejska baza i PVGIS - jak słusznie w komencie poniżej zauważono zabrakło bezpośrednio  TEGO SUPER linka gdzie możemy się szybko i sprawnie pobawić systemem, podać lub odczytać optymalny kąt nachylenia i szacowaną produkcję)


1 komentarz:

  1. Zabrakło tego wyjątkowo przydatnego linka:
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

    Można sprawdzić uzysk energii z instalacji PV w każdej lokalizacji i przy dowolnym nachyleniu (aplikacja podaje też optymalne nachylenie dla wybranej lokalizacji).

    OdpowiedzUsuń