piątek, 31 stycznia 2014

dobre 10 kW z Chin

Ginlong jest producentem o którym słyszał każdy poważniejszy dystrybutor, produkują szeroki wachlarz generatorów wolnoobrotowych, inwerterów solarnych i wiatrowych a także dobrej klasy turbin wiatrowych sprzedających się na całym świecie.
fabryka Ginlong
Tematem tego posta jest robiona przez nich maszyna z generatorem 10 kW pod marką Osiris


Turbina początkowo robiona była jedynie z pasywnym mechanizmem zmiany kąta natarcia. Chłopaki jednak nie pozostali bierni i udoskonalili sprzęt dodając anemometr i aktywny mechanizm zmiany kąta natarcia co stawia ich wysoko na liście najlepszych turbin 10kW. No i do tego ta cena ! :)

na czele widoczny mechanizm zmiany kąta natarcia
Pozostałe elementy też nie byle czego, precyzyjny generator o magnesach trwałych, jest nawet pocja ręcznej zmiany kąta natarcia rączką wmontowaną w wierzę u podstawy turbiny. Łopatki też są są solidne.
produkcja łopatek maszyny Osiris 10kW
Producent nie próżnuje też jeśli chodzi o marketing a że nie ma się czego wstydzić to zaczynają działać na rynku amerykańskim.

Od wielu lat natomiast obecni są w UK i konkurują z C&F oraz Gaia wind. Sprzedawane są tam pod marką Evoco.
śliczna potrójna instalacja w UK
Oczywiście żeby liczyć się na wymagającym rynku w UK trzeba mieć certyfikat MCS. Na rynku amerykańskim certyfikat AWEA. Zainteresowanych osiągami odsyłam do raportu.

krzywa mocy oraz współczynnik wykorzystania 
Średnica wirnika 9.7m i maszt 20m powinien wystarczyć żeby osiągnąć 20 MWh rocznie w Polsce (w raporcie 23MWh przy średniej 5m/s )


  

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Znakomite turbiny z Irlandii

Turbiny które tak dobrze się sprzedają w Irlandii i Szkocji muszą być dobre i nie jest to zaleta marketingu... C&F Energy to firma której siedziba mieści się w Athenry (okolice Galway - Irlandia ). Mogło by się wydawać zaskakujące jak w ciągu kilku lat od rozpoczęcia produkcji sprzedano i zainstalowano już kilkaset sztuk...
mapka zainstalowanych turbin C&F
Firma na wyspach jednak nie poprzestaje, aktywnie działa w pozostałych europejskich krajach (w których system wsparcia jak taryfy gwarantowane pozwalają na ta nie ma co ukrywać kosztowną inwestycję).
Żaden z producentów turbin wiatrowych nie ma tak szerokiego wachlarza modeli (od 6 do 100kW a obecnie pracują także nad większymi modelami 250kW !).

linia produkcyjna w Athenry
W każdym modelu mamy aktywnie sterowany zmienny kąt natarcia łopatki, duży wirnik, znakomity generator tarczowy o magnesach trwałych, ustawienie turbiny do kierunku wiatru, monitoring 24/7 (przez GSM) itd... wszystko co w dużych elektrowniach wiatrowych. Oprócz tego 10 lat gwarancji ! (30 lat szacowany czas eksploatacji )
model 20kW
generator

Turbiny oprócz cichej bezawaryjnej pracy  mogą pochwalić się znakomitymi osiągami potwierdzonymi w instytutach certyfikujących  jak INTERTEK (raport dla maszyny 11kW , 15kW , 20kW ).
W tabeli poniżej można zobaczyć jak wygląda szacowana produkcja poszczególnych modeli C&F (widać też jak zmienia się produkcja dla maszyny 6kW z wirnikiem o średnicy 6m(CF6 - wycofano) oraz tej samej 8m(CF6e)). Bardzo fajne porównanie turbin różnych producentów znajduje się także tutaj.

Taka maszyna CF6e z 8 metrowym wirnikiem znakomicie nadaje się na polskie warunki. Moc nominalną osiąga już przy 8m/s!
Pozostałe modele nie mają aż tak przewymiarowanych wirników ale producent twierdzi że rotory można bez problemu zamieniać... (mogę się pochwalić że współpracuję z C&F  i niedługo więcej będzie o C&F słychać w Polsce także jeśli masz chrapkę na tego mercedesa dawaj znak! :) ).

Maszty do turbin C&F wznoszone są hydraulicznie co upraszcza serwis i instalację.



piątek, 17 stycznia 2014

Kąt nachylenia paneli

Panele zamocowane na trakerach mogą uzyskać nawet 40% więcej energii latem i 10% zimą... ale jaki optymalny kąt dobrać dla paneli zamocowanych na stałe ?
Jest kilka metod obliczania optymalnego kąta dla każdej pory roku jak na przykład odejmowanie 15 od szerokości geograficznej dla lata i dodawanie 15 dla zimy, lub nieco bardziej skomplikowane z dodatkiem współczynników (metody opisane ładnie tu lub tu lub tu) ale odpowiedź nie jest taka prosta bo jak mamy mocno zachmurzone niebo to optymalnie było by położyć panele poziomo.
Celem tego posta jest jedynie przywołanie paru linków związanych z tą tematyką.


Na tej stronie mamy bardzo fajny wykres przedstawiający dodatkowy uzysk dla instalacji której zmieniamy kąt nachylenia 2 razy w roku (30 Marca na letnie i 29 Września na zimowe) oraz 4ry razy w roku (18 Kwietnia na letnie, 24 Sierpnia na jesienne, 7 Października na zimowe i 5 Marca na wiosenne).

Pytanie czy warto ? Im dalej na północ tym większe uzyski możemy osiągnąć bawiąc się kątem nachylenia ale będzie to tylko kilka procent (zwiększając kąt nachylenia na zimę zwiększamy także szansę na zsuwający się śnieg ). Powyższy rysunek pokazuje różnice w uzyskach dla różnych kątów nachylenia (dla szer. geograficznej 40 stopni).

Dodatkowo jeśli nie bawimy się kilkoma panelami a mamy ich kilkadziesiąt w paru rzędach to dochodzi temat wzajemnego zacieniania się paneli więc jak chcemy zwiększyć kąt to musimy odsunąć od siebie panele (które stawia się zazwyczaj w takiej odległości żeby w południe podczas przesilenia zimowego nie zacieniały się nawzajem).

Na koniec polecam stronkę http://www.suncalc.net na której oprócz tego że możemy sprawdzić o której wschodzi słońce to jeszcze gdzie jest o określonej godzinie, oraz:
- kalkulatorek online do policzenia azymutu słońca w określonym miejscu (szer. i wys. geogr.) i czasie
- zestaw kalkulatorków  ale niestety tylko miejscowości do wyboru
- warto zajrzeć jeszcze tu po więcej linków o podobnej tematyce oraz na stronę NREL

Jak już jadę z linkami to na koniec 2 linki do stron z danymi meteo (europejska baza i PVGIS - jak słusznie w komencie poniżej zauważono zabrakło bezpośrednio  TEGO SUPER linka gdzie możemy się szybko i sprawnie pobawić systemem, podać lub odczytać optymalny kąt nachylenia i szacowaną produkcję)