piątek, 18 października 2013

sie kręci

Doczekała instalacji się turbinka z Chin . Poszło dosyć sprawnie a dwie dziury więcej w dachu może się kiedyś przydadzą.
Turbinka zainstalowana została na dachu gospodarstwa rolnego w okolicach Słupska na 9cio metrowym maszcie.
Średnica wirnika 2.8 metra. Turbina bez obciążenia szybko rozkręca się do obrotów około 300rpm przy których napięcie na wyjściu z prostownika wynosi 300 V i w tym momencie "wskakują" rezystory hamujące (co by się turbina szybciej nie rozkręciła).
Niestety inwerter okazał się typowym inwerterem solarnym i nie nadaje sie do współpracy z turbiną (obciąża nieodpowiednio turbinę w związku z czym zatrzymuje ją !). Na dniach zmieniamy inwerter na 2.5kW power one z wpisaną krzywą mocy i będziemy informować o produkcji.
Jeśli chodzi o pracę turbinki to nie mam zastrzeżeń, dobrze trzyma kierunek wiatru, wirnik dobrze zbalansowany, zapowiada się nieźle. Należy pamiętać o dociąganiu odciągów w pierwszych tygodniach pracy gdyż nowe liny się wyciągają a maszt musi stać sztywno. 



Na koniec fotki i filmik z instalacji... (dodam że chwile wcześniej przed spotkaniem z śrubokrętem udało mi się wirnik utrzymać na nim ).


turbinka 1 from mrufkaz on Vimeo.

piątek, 11 października 2013

przygoda dla windspota

Zapowiada się solidny test dla windspota który popłynął z zaopatrzeniem na Polską Stację Polarną Arctowski. Stacja zasilana jest z 3ch generatorów a najmniejsze jej zapotrzebowanie to 30 kW.

Operacja zakłada podłączenie turbiny poprzez 5kW inwerter grid tie od sieb & mayer (falownik posiada swobodną funkcje ustalenia parametrow sieci w przeciwienstwie do power one lub SMA gdzie można wybrać jedynie tak zwane grid kody obowiązujące w poszczególnych krajach.)

Na stacje popłynął takę logger który rejestrował będzie kierunek i prędkość wiatru na wysokości turbiny, dane z inwertera także będą rejestrowane jest wiec spora szansa na całkiem precyzyjne pomiary krzywej mocy itd.
Popłynął także solar log 1000 (najwyższy model ) który podarowany został przez producenta 
Całość wraz z rezystorem i 7.5 metrowym masztem zrobiła się całkiem niezłym pakuneczkiem ktory przez nastepne 2 miesiace bedzie bujal sie na drugą stronę świata.
Będę informował o postępach. Na koniec krótki filmik + odrobina muzyki.


arctowski1 from mrufkaz on Vimeo.

czwartek, 29 sierpnia 2013

Nowa turbinka z Chin z DUŻYM rotorem

Zaczepia mnie cała masa chińskich producentów. Jeśli są mnie w stanie czymś zaciekawić to zadaje trudne pytania. Jeśli przejdą trudne pytania i do tego miło zaskoczą mnie ceną to biorę sztukę do testów (w sensie wydębiam dobrą cenę mówiąc że to do testów :) . Ostatnio ściągnąłem dwie małe turbinki drogą lotniczą - odprawa odbyła się w miarę bezboleśnie (do zapłaty oprócz import tax i VATu jakaś drobna kwota za odprawę ) więc zdecydowałem się na import czegoś większego (no i się niemiło zdziwiłem ile wyniosła odprawa takiej 215kg "paczuszki" w której turbina + maszt 9m, która po 8 tygodniach dotarła drogą morską do Gdyni )  ... no ale najważniejsze że już jest i niedługo ruszamy z testową instalacją)


W turbinie od max energy najbardziej zaciekawiło mnie rozwiązanie ogona który przy dużych wiatrach nie odgina się w płaszczyźnie poziomej jak typowy mechanizm "furling" ale w płaszczyźnie pionowej ! (zobaczcie na końcówkę video )


Drugą ciekawą sprawą jest super wielki rotor jak na 1kW maszynę bo ponad 3 metry !
A 3cią ciekawą sprawą jest inwerter który niby ma funkcję śledzenia maksymalnego punktu pracy turbiny wiatrowej (jak inwertery solarne ). Także updejt za 4 tyg - powinno się kręcić, dam znać jak to bryka.

SHOP

  1.  WINDSPOT 3.5kW WIND TURBINE   

    • real photos
    • technical details
    • price: 5200 e                                                              



  2. MIKRO CZARNULKA 200W WIND TURBINE
       



  3. MINI CZARNULKA 2kW WIND TURBINE  





  4. PHONO SOLAR 260W MONO PHOTOVOLTAIC MODULE



  5. MAX WIND TURBINE 1kW  



Can install any of above, supply masts, inverters, controllers, switch gear etc

niedziela, 28 lipca 2013

mikro czarnulka

ryzyk fizyk sprowadzam wybrane turbinki z Chin (niedlugo 1kW, 3m średnicy)
póki co jestem miło zaskoczony dwoma czarnulkami
fotki z instalacji mniejszej ( jest tez tam większa na 3ch fotach)
przy okazji fotki z instalacji masztu pomiarowego 100m
no i filmik o czarnulce mniejszej

poniedziałek, 22 lipca 2013

mikrogeneracja.pl


zapraszam na nową stronkę ( mikrogeneracja.pl ), część merytoryczna jeszcze do uzupełnienia... coś nie za bardzo bryka w explorer czy mozilla czasem wiec feedback mile widziany czy chodzi u Was.


czwartek, 23 maja 2013

Konwersja składaka na turbo bydlaka

Namiot bazowy zamieniony na składaka z full suspension (Dahon Jetsteam),  puchówka na silnik elektryczny (o magnesach trwałych) produkcji chińskiej "nine continent" i  kontroler od lyen.com(12 tranzystorów, 45A max)
Koszt silnika 250 $  (waga około 7kg)
Kontroler 150 $
Bateria jest najdroższą częścią zestawu. Składa się z 40 ogniw litowo polimerowych LiPo (napięcie każdego ogniwa waha się od 3.6 rozładowana do 4.1 naładowana). 20 ogniw w szeregu (po 2 równolegle) daje nam w sumie 80V przy pojemności 10 Ah. Baterie LiPo charakteryzują się olbrzymią gęstością energii oraz dużym prądem rozładowania (20 c czyli w moim przypadku nawet 200 A !). Baterie także produkcji chińskiej, całość składa się z 10 takich pakuneczków i waży jakieś 8 kg. Udało się kupić połączoną niewiele używaną z torbą za 300 funtów. Czas życia baterii to około 600 - 800 cykli jeśli się jej nie katuje.


Osiągi:
jak przy 75V popłynie 45A to mamy ponad 3kW mocy (4 konie ). Czyli trzeba uważać żeby nie przegrzać silnika.
zużycie energii 20 Wh/km   czyli na 100 km zużycie 2 kWh   (koszt 2*60gr = 1.2 zł)
Prędkość max po prostej drodze 60 km/h
Zasięg 30 km ostro.


więcej fot

piątek, 5 kwietnia 2013

Mikroinwertery


Opcją minimalistyczną może sie dla niektórych okazać jeden moduł z mikroinwerterem (później zawsze można dokupić 2gi zestaw). Mnie sie udało moduł firmy solon kupić za 250 euro a mikroinwerter od involar za 75 $ (jako próbka dla mikro generacji czyli  lidera w produkcji energii ze źródeł odnawialnych ).
Ceny mikroinwerterów wahają się od 100 do nawet 300 $, pojedyncze moduły w Polsce można kupić za około 800 zł.

zapraszam na filmik z instalacji