czwartek, 17 maja 2012

Proven - Szkocka turbina

Proven to turbina stworzona na najbardziej ekstremalne europejskie wiatry bo takimi mogą się pochwalić Wyspy Brytyjskie. Jej dwa podstawowe modele Proven 7 (2.5kW) i Proven 11 (5.2kW) zdobyły sobie zaufanie przez lata niezawodnej pracy w najbardziej wymagających i wietrznych środowiskach. Strona producenta
W 2011 jednak nastąpiła "mała" wpadka z ich najnowszą turbiną Proven 35 (12 kW ). Sprzedane turbiny okazały się awaryjne i firma niestety musiała się sprzedać. Turbiny 2.5kW i 5.2kW dalej są w sprzedaży ale już pod inną marką.
Turbiny Proven działają na zasadzie "down-wind" co znaczy że nie potrzebują ogona a do wiatru ukierunkowują się dzięki specjalnej konstrukcji wirnika (pochylone łopatki ). Co bardzo istotne, turbiny posiadają oparty na sprężynach system zmiany kąta natarcia łopatki co zabezpiecza przed osiągnięciem bardzo dużych obrotów (tzw passive pitch control ). Jak na brytyjską konstrukcję przystało turbiny te są też bardzo kosztowne ale jeśli zamierzamy zamieszkać  gdzieś w Antarktyce (np na tej stacji ), albo na szczycie góry to tej turbiny potrzebujemy.
Generator o magnesach trwałych mieści się w tylnej części turbiny (co defakto jest jej przednią częścią jeśli patrzeć na kierunek napływającego na nią wiatru ). Turbina sprzedawana jest z 5cio letnią gwarancją.
Turbiny Proven na stacji polarnej Antarktyda folder
....
Proven 6kW - Necastle Irlandia -  15-11-2012
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz