środa, 2 maja 2012

Energia słoneczna

Rozkład nasłonecznienia kuli ziemskiej z uwzględnieniem wpływu atmosfery ziemskiej. Zaczernione obszary mogłyby pokryć światowe zapotrzebowanie na energię, gdyby zostały pokryte ogniwami o efektywności 8%. (źródło Wikipedia).

Od 2000 roku produkcja ogniw fotowoltaicznych na świecie rozwija się w tempie około 40% rocznie. W 2000 roku wyprodukowano ogniwa o łącznej mocy 277 MW, w 2005 o łącznej mocy 1782 MW, a w 2010 o łącznej mocy 24 047 MW. Wzrost ten spowodował stopniowy spadek cen ogniw słonecznych. W styczniu 2002 roku średnia cena ogniw wynosiła około 5,5$/W, w styczniu 2012 roku wynosiła 2,3$/W

Dla zainteresowanych głębszym technicznym zgłębieniem tematu polecam dokument 
bardzo dobra strona (w jezyku angielskim )
oraz część książki zamieszczona w necie

----------------------------------

Spektrum (ładna nazwa ) promieniowania słonecznego jest szerokie ... my widzimy wąską część tego, ogniwa słoneczne wykorzystują też tylko część promieniowania słonecznego. 

Wybór panelu słonecznego wbrew pozorom nie jest prosty, należy szczególną uwagę zwrócić uwagę na jego wydajność (sprawność ). Panele różnie reagują na spektrum, temperaturę itd.  Częścią instalacji jest także inwerter z systemem śledzenia mocy maksymalnej (MPPT - Maximum Power Point Tracking ).

linki:
dobry raport z 3MW PV w Indiach
------------
Kolejnym ciekawym tematem jest Solar Space Power System  i nie jest to tylko fantazja1 komentarz: