piątek, 18 października 2013

sie kręci

Doczekała instalacji się turbinka z Chin . Poszło dosyć sprawnie a dwie dziury więcej w dachu może się kiedyś przydadzą.
Turbinka zainstalowana została na dachu gospodarstwa rolnego w okolicach Słupska na 9cio metrowym maszcie.
Średnica wirnika 2.8 metra. Turbina bez obciążenia szybko rozkręca się do obrotów około 300rpm przy których napięcie na wyjściu z prostownika wynosi 300 V i w tym momencie "wskakują" rezystory hamujące (co by się turbina szybciej nie rozkręciła).
Niestety inwerter okazał się typowym inwerterem solarnym i nie nadaje sie do współpracy z turbiną (obciąża nieodpowiednio turbinę w związku z czym zatrzymuje ją !). Na dniach zmieniamy inwerter na 2.5kW power one z wpisaną krzywą mocy i będziemy informować o produkcji.
Jeśli chodzi o pracę turbinki to nie mam zastrzeżeń, dobrze trzyma kierunek wiatru, wirnik dobrze zbalansowany, zapowiada się nieźle. Należy pamiętać o dociąganiu odciągów w pierwszych tygodniach pracy gdyż nowe liny się wyciągają a maszt musi stać sztywno. Na koniec fotki i filmik z instalacji... (dodam że chwile wcześniej przed spotkaniem z śrubokrętem udało mi się wirnik utrzymać na nim ).


turbinka 1 from mrufkaz on Vimeo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz