piątek, 2 listopada 2012

Air Delfin - cudo made in Japan - 1kW

Trochę czasu mi zajęło zrozumienie "co miał na myśli autor" projektując turbinkę Air Dolphin, ale chyba mogę kilka słów na temat tej niezwykłej turbinki napisać...

Średnica wirnika 1.8 metra, masa tylko 20 kg !, obroty maksymalne 1280 rpm. Moc nominalna według producenta 1kW
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ruchomy ogon maszyny który ma zapewnić lepsze ukierunkowanie wirnika do wiatru. 

filmik1 , filmik2

Generator 3 fazowy o magnesach trwałych i brak przekładniMaszyna produkowana jest w 3 wersjach:  24 V (Mark Zero) i 48 V (Pro) oraz GTO (do wspolpracy z siecią). Ciężko rozpracować krzywe mocy tego cuda bo nafaszerowane jest ono elektroniką. Jeśli chodzi o modele na prąd stały to układ elektroniczny dba o optymalne obroty wirnika (obciąża maszynę słabiej przy niskich obrotach i mocniej przy wysokich zgodnie z krzywą mocy ) ale w przypadku wersji GTO układ ten niepotrzebnie według mnie jest montowany ponieważ wymusza zastosowanie inwertera który "szybko bierze ile daje maszyna" - producent poleca SMA Sunny Boy 4000 (drogi !). Rozmawiając z producentem o dystrybucji zasugerowałem rezygnację z tego układu ponieważ na rynku istnieją inwertery które bezpośrednio można zaprogramować krzywą mocy maszyny. Zobaczymy ...

Według instrukcji turina pracuje ze zmienną prędkością obrotową do osiągnięcia mocy nominalnej a później ze stałą prędkością obrotową 1280 rpm. Przy bardzo silnych wiatrach obroty są redukowane do 600 rpm (hamowany wirnik) ale nie udało mi się uzyskać odpowiedzi jak to jest realizowane (przez zwieranie wirnika jakimś układem tyrystorowym?).


 Tak czy inaczej turbina jest ciekawa. Koszt około 4000 euro. Turbinka podobno jest bardzo cicha dzięki specjalnie zaprojektowanym łopatkom.Ciekawą opcją jest funkcja "power assist". Przy braku lub niewystarczającym wietrze turbina pobierając energię z baterii (czyli tylko wersja Mark Zero) obraca wirnikiem przez 10 sekund co każdą minutę. Ma to zapewnić wykorzystanie nawet najmniejszych wiatrów.

Turbinę można kupić wraz anemometrem i wskaźnikiem kierunku wiatru oraz monitorem który możemy podłączyć do sieci i oglądać sobie osiągi naszej zabawki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz