środa, 18 lipca 2012

Aurora - optymalne obciązanie wirnika

Dobre streszczenie tematu dot. inwerterów Aurora i ich możliwości znajduje się na stronie amerykańskiego dystrybutora. Na samym dole tejże podstrony mamy linki do broszurek a w ostatnim punkcie soft, który jest dołączany na CD do inwerterów. Na płycie mamy 2 programy: aurora installer który służy do edycji krzywej mocy o czym będzie poniżej, oraz aurora communicator który służy do monitoringu pracy inwerterów (także wielu ).

A teraz w skrócie i na luzie spróbuje wyjaśnić co to jest TIP SPEED RATIO.

Należy zrozumieć że wirnik może się kręcić szybciej lub wolniej (w zależności czy go staramy się zatrzymać mocno czy lekko  ). Jak go odpowiednio mocno ściśniemy za wał to go zatrzymamy... ale rzecz jest w tym że taki wirnik daje dużo więcej pałera jak go obciążymy idealnie (czyli nie za mocno i nie za słabo ). Każdy wirnik ma taki cwany parametr jak właśnie tip speed ratio a jest to stosunek tego jak szybko leci końcówka łopatki do tego jak mocno wieje.

Wirnik charakteryzuje się określoną wartością tip speed ratio przy której  daje największy pałer  ( wykorzystuje możliwie największą część energii kinetycznej zawartej w strumieniu powietrza ). Wniosek jest prosty. Należy odpowiednio obciążać nasz wiatrak co by z niego wyciągnąć jak najwięcej energii.  Jeśli ktoś jest zainteresowany precyzyjniejszym przedstawieniem tematu to zapraszam tu

...
Invertery Aurora, SMA i Ginlog (jeśli mowa o małej mocy) mają opcje programowania krzywej mocy turbiny. Inaczej mówiąc, mówimy inwerterowi jak mocno ma obciążać wirnik w zależności od tego jak szybko się on kręci (sygnałem mówiącym o obrotach wirnika jest napięcie DC na wejściu inwertera które tym wyższe im wyższe obroty ). W przypadku włoskich inwerterów aurora edytujemy do 16 punktów i za pomocą kabla usb wgrywamy krzywą do inwertera.


Należy pamiętać że nowe inwertery przychodzą bez krzywej więc nie będą działać.
Jeśli dodatkowo wyposażymy naszą turbinę w pomiar wiatru to będziemy mieli okazję do "podrasowania" krzywej. Może się bowiem okazać  że przy określonej prędkości wiatru przy zmniejszeniu lub zwiększeniu obciążenia całość generuje więcej energii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz