piątek, 2 listopada 2012

Iskra (Evance R9000) sprawdzona maszyna 5kW

Nazwa "Iskra" mogła by sugerować że turbina ma jakieś polskie korzenie ... ale nie wnikam. Przejdźmy do rzeczy... strona producenta , średnica wirnika 5.5 m, moc 5kW (przy 12m/s)Turbina sprawdzona w hardcorowych szkockich warunkach, posiada certyfikat MCS  (pelna wersja issue 4 )wiec jeśli mieszkamy w UK to dostajemy tłustą taryfę za każdą wyprodukowaną przez maszynę kWh. A turbinka jest produktywna... Na pierwszej stronie certyfikatu widnieje 9167 kWh (rocznie przy średnim wietrze 5m/s)


krzywa mocy też elegancka (4711 W przy 11m/s)jeśli chodzi o hałas to szału nie ma no ale przy średnicy wirnika 5.5m i obrotach 200 rpm to musi trochę świszczeć

Generalnie maszyna jest super, świetny wygląd, świetne osiągi, bezawaryjna praca ale ... no właśnie gdzie jest haczyk ?  Koszt ... za zainstalowaną maszynę w UK instalator zaśpiewa około 30 000 funtów!
Maszyna waży 325 kg, posiada pasywny mechanizm zmiany kąta natarcia łopatek co pozwala jej pracować w huraganowych wiatrach, generator o magnesach trwałych, brak przekładni. Wyglada na to że patenty pochodzą z Australii (1- pitch, 2-generator, 3-hamowanie )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz